آخرین خبرها
خانه / آموزش خیاطی / ویژگی­ های اتاق خیاطی برای کار حرفه‌ای، ایمن و البته دلنشین

ویژگی­ های اتاق خیاطی برای کار حرفه‌ای، ایمن و البته دلنشین

4-3بدون شک اکثر افرادی که با کار دوخت و دوز آشنایی دارند، خواهان یک اتاق کار مناسب هستند تا بتوانند کار خیاطی را به صورت حرفه‌ای ادامه دهند. اما در این میان افراد زیادی وجود دارند که با ویژگی های اتاق خیاطی آشنایی ندارند و تنها با یک میز خیاطی و ماشین خیاطی و وسایل کوچک مورد نیاز مانند قرقره‌های نخ، انواع سوزن به خصوص سوزن‌های چرخ خیاطی، پارچه‌ها و تکه پارچه‌ها و … کار خود را آغاز می‌کنند. در این پست از مجله مبل و دکوراسیون توکامگ به طور کامل به بررسی اتاق خیاطی و ویژگی‌هایی که این اتاق باید داشته باشد پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

اتاق خیاطی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

بسیاری از افراد به چیدمان و دکوراسیون اتاق کار خود دقت نمی‌کنند و همیشه دچار آشفتگی می‌شوند و تمایلی به ادامه کار ندارند، اما دلیل این آشفتگی را نمی‌دانند! بدون شک دلیل این آشفتگی در اتاق کار همین بی توجهی نسبت به چیدمان اتاق کار و ویژگی های اتاق خیاطی است که اتاق کار این افراد را به یک آشفته بازار تبدیل کرده و هیچ شباهتی به یک اتاق کار مناسب و حرفه‌ای و البته دلنشین ندارد، که فرد بتواند با علاقه‌ای دو چندان و انرژی و پشتکاری مضاعف به کار خود ادامه دهد.

بدون شک تمام افرادی که قصد دارند به کار خیاطی بپردازند، و نیز افرادی کار خیاطی انجام می‌دهند اما اتاق کار مناسبی در اختیار ندارند، تمایل دارند با ویژگی های اتاق خیاطی حرفه‌ای و دلنشین آشنا شوند تا بتوانند اتاق خیاطی خاص خود را داشته باشند.

خیاطی به خلاقیت بسیار زیادی نیاز دارد، پس تمام افرادی که به دنبال این حرفه می‌روند، بدون شک از خلاقیت بالایی برخوردار هستند. پس چرا شما که ذهن خلاقی دارید به چیدمان اتاق خیاطی خود توجهی نمی‌کنید؟ بدون شک هر مشتری که برای کار دوخت و دوز به سراغ شما می‌آید، ابتدا به چیدمان محیط کار شما دقت می‌کند؛ چرا که ویژگی‌های اتاق خیاطی شما نشان دهنده ویژگی‌های کار و اندازه خلاقیت شما هستند.

با این اوصاف، تمام افرادی که در حرفه خیاطی فعالیت دارند، خواستار یک اتاق کار زیبا و دلنشین و در عین حال کاربردی هستند.

Safety-sewing-rules-room

بنابراین، حال زمان آن رسیده است که با ویژگی‌های اتاق خیاطی آشنا شوید و کار چیدمان اتاق کار خود را آغاز کنید. ما در این پست ۸ ویژگی که یک اتاق خیاطی حرفه‌ای و دلنشین باید داشته باشد را ارئه داده‌ایم، پس تا انتهای این پست از مجله مبلمان و دکوراسیون توکامگ با ما همراه باشید، تا با چیدمان و ویژگی‌های اتاق خیاطی حرفه‌ای آشنا شوید و بتوانید با کمک گرفتن از این مطلب اتاق کار مختص خود را طراحی کنید.
۱٫ نورپردازی مناسب یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اتاق خیاطی!

یکی از نکات مهمی که در آشنایی با ویژگی‌های اتاق کار خیاطی باید بدانید، به وجود آوردن امکان نورپردازی مناسب است. نور طبیعی برای کار خیاطی و دوخت و دوز بسیار مناسب است. با این حال، ممکن است تابش مستقیم نور آفتاب باعث سفید شدن رنگ پارچه‌ها و لباس‌های دوخته‌ شده شود، و به پارچه‌ها آسیب جدی وارد کند.علاوه بر این، محیطی که بیش از حد تاریک و کم نور باشد، بدون شک به چشمان شما آسیب جدی خواهد زد.

1-6

به طور کلی، تابش نور ملایم می‌تواند برای کار شما مناسب باشد. بنابراین، به نکات طراحی ورود نور طبیعی به داخل اتاق کار خود حتما توجه کنید، تا از نور طبیعی و مناسب در هنگام کار بهره مند شوید. همچنین شما باید از نورپردازی برای ریزه کاری‌ها در دوختن لباس استفاده کنید و علاوه بر این شما می‌توانید از لامپ‌های آویزان با نورپردازی ساده و مناسب در بالای میز کار خود استفاده کنید، که در عین زیبا ساختن اتاق خیاطی شما به بهبود کیفیت کار شما نیز کمک خواهند کرد.
۲٫ مدیریت و سازماندهی و مرتب کردن پارچه‌ها

یکی از ویژگی‌های اتاق خیاطی مرتب کردن و سازماندهی پارچه‌ها است. شما از هر خیاطی بخواهید که مهم‌ترین چالشی که با آن رو به رو است را برای شما بازگو کند، بدون شک با یک پاسخ رو به رو خواهید شد و آن این است که سازماندهی و مرتب کردن پارچه‌ها در اتاق خیاطی کار بسیار دشواری است و به همین دلیل اتاق کار آن‌ها همیشه نامرتب و شبیه به یک آشفته بازار است.هیچ راه حل جادویی وجود ندارد که شما بتوانید این پارچه‌ها را به گونه‌ای سازماندهی کنید که به راحتی در دسترس باشند و اتاق کار شما را به هم نریزند، اما با توجه به فضای در اختیار شما و همچنین الویت بندی شما، گزینه‌های بسیار خوبی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

2-4

اولین راه حل این است که شما می‌توانید پارچه‌های خود را بایگانی کنید! شما می‌توانید از قفسه‌های طراحی شده روی دیوارها استفاده کنید و پارچه‌های خود را درون آن‌ها قرار دهید تا پارچه‌های شما به صورت فشرده و منظم و نیز تاشده و مرتب در دسترس شما قرار داشته باشند. همچنین می‌توانید پارچه‌های خود را در قفسه‌های بایگانی قرار دهید، تا دور از چشم و بدون آشفته ساختن اتاق کار شما، مرتب و سازماندهی شده در اختیار شما قرار گیرند.

دومین راه حل استفاده از قفسه بندی باز است! اگر شما فضای کافی برای استفاده از صندوقچه‌ها، قفسه‌ها و جعبه‌های بایگانی ندارید، می‌توانید از تکنینک قفسه بندی باز استفاده کنید و پارچه‌های خود را به صورتی آراسته و مرتب در داخل این قفسه‌ها قرار دهید. اگرچه این نوع قفسه بندی نمی‌تواند از پارچه‌ها در برابر نور و گرد و غبار به خوبی محافظت کند، اما راه حل خوبی برای مرتب و منظم نگه داشتن پارچه‌ها است، ولی باید توجه داشت که پارچه‌های بسیار حساس و گران قیمت را باید جای دیگری دور از گرد و غبار و تابش مستقیم نور نگه داشت، که استفاده از دراور انتخاب بسیار خوبی برای نگهداری چنین پارچه‌هایی است.

Organize-This-Fabric-05

سومین راه حل استفاده از قفسه‌های کشودار است! شما می‌توانید از قفسه‌هایی استفاده کنید که دارای کشو هستند و می‌توانید به راحتی با بیرون کشیدن کشوی آنها به هر پارچه‌ای که می‌خواهید دسترسی داشته باشید. و همچنین دراورها نیز گزینه خوبی برای نگه داشتن پارچه‌های شما هستند، دراورها نیز کشوهایی در اختیار شما قرار می‌دهند که می‌توانید از پارچه‌های خود در آنها مراقبت کرده و از آشفتگی اتاق کار خود جلوگیری کنید.

0b940334a6a1342c01dce4e0e0e5b4b2

۳٫ استفاده از میز برش یکی دیگر از ویژگی‌های اتاق کار خیاطی!

یک میز بزرگ و محکم و تاشو مخصوص برش پارچه‌ها یکی دیگر از نکات مهمی است که باید در ویژگی‌های اتاق خیاطی به آن توجه کرد. برش زدن پارچه روی زمین کار بسیار دشواری است، و ممکن است به پارچه آسیبی برسد. اگر محیط کافی برای قرار دادن یک میز برش بزرگ در اختیار ندارید، می‌توانید از میزی استفاده کنید که پس از اتمام کار شما به راحتی جمع شود و در گوشه‌ای قرار گیرد بدون آن که اتاق کار شما را به هم بریزد.

میز-برش-خیاطی-5

۴٫ استفاده از چرخ خیاطی مناسب

اگر بخواهیم به یکی دیگر از ویژگی های اتاق خیاطی اشاره کنیم، این مورد به انتخاب چرخ خیاطی مناسب اختصاص می‌یابد. با توجه به این مسئله که امروزه دیگر کسی کار دوخت و دوز را با دست انجام نمی‌دهد، پس حتما باید یک چرخ خیاطی تهیه کنید که مناسب کار خیاطی شما و پاسخگوی نیازتان باشد.

به عنوان مثال اگر شما می‌خواهید کار راسته دوزی انجام دهید باید متناسب با کار و نیاز خود چرخ خیاطی خود را انتخاب کنید که برای کار راسته دوزی نیز چندین مدل چرخ خیاطی وجود دارد، مثلا راسته دوز یک سوزنه، راسته دوز زیگزاگ زن و یا راسته دوز دو سوزنه، بدین ترتیب شما پس از تعیین کاری که می‌خواهید انجام دهید باید به سراغ کاتالوگ‌های چرخ‌های خیاطی بروید و متناسب با نیاز خود یک چرخ خیاطی را انتخاب کرده و آن را خریداری کنید.

۵٫تهیه میز خیاطی یکی دیگر از ویژگی‌های اتاق خیاطی

یکی دیگر از پر کاربردترین و مهم‌ترین ویژگی‌های اتاق خیاطی، تهیه یک میز خیاطی مناسب است. برای اینکه بتوانید به راحتی کار خیاطی را انجام دهید، بدون شک به یک میز خیاطی مناسب نیاز دارید که چرخ خیاطی خود را روی آن قرار دهید و اندازه، سایز و محکمی آن استاندارد باشد.

شما نمی‌توانید روی زمین بنشینید و خیاطی کنید و یا از میزهایی استفاده کنید که به اندازه کافی محکم نیستند و همین امر باعث می‌شود که چرخ خیاطی شما هنگام کار با آن تکان بخورد و تمرکز و کیفیت کار شما را پائین بیاورد، یا حتی میزهایی نیز مناسب کار شما نیستند که بسیار بلند یا کوتاه باشند، بدین ترتیب شما باید میزی را انتخاب کنید که از همه لحاظ استاندارد باشد. همچنین میزهای تاشو و یا میزهایی که اندازه آنها تغییر می‌کند انتخاب بسیار خوبی برای افرادی هستند که فضای کافی برای قرار دادن میزهای بزرگ ندارند.

5-4

۶٫ آیینه‌ها، قسمت مهم پرو لباس

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های اتاق خیاطی، استفاده از آینه در محیط کار است که بسیار نادیده گرفته می‌شود. برای هر اتاق خیاطی که کار خیاطی لباس در آن صورت می‌گیرد، وجود یک اتاق پرو با اندازه و سایز مناسب و همچنین تهویه مطلوب که از چهار طرف آیینه داشته باشد، بسیار ضروری و حائز اهمیت است.

اما متاسفانه این ویژگی بسیار مهم توسط اکثر افرادی که به کار خیاطی لباس مشغول هستند نادیده گرفته می‌شود.شما با استفاده از این اتاق پرو که از چهار طرف به آیینه‌های قدی مجهز شده است، به مشتری خود این امکان را می‌دهید تا لباس خود را از هر طرفی که می‌خواهد ببیند و آن را بررسی کند و اگر به نظرش ایراد و یا اشکالی در لباس دوخته شده وجود داشت، آن را با شما در میان بگذارد و شما بتوانید ایراد کار خود را رفع کرده و به خواسته مشتری خود به خوبی رسیدگی کنید.

meson-tazeen.ir4_

اگر شما نیز این ویژگی مهم را نادیده گرفته‌اید پس همین حالا اقدام به خریداری آیینه یا آیینه‌های مورد نیاز اتاق خیاطی خود کنید و نتیجه شگفت انگیز را خود با چشمان خود ملاحظه کنید! داشتن آینه در اتاق خیاطی نه تنها باعث بالا رفتن کیفیت کار شما می‌شود؛ چرا که مشتری به راحتی می‌تواند خواسته خود را با شما مطرح سازد و شما نیز می‌توانید خواسته مشتری خود را برآورده سازید، بلکه به زیبایی و دلنشین شدن اتاق خیاطی شما کمک شایان توجهی خواهد کرد.
۷٫ تهویه مطلوب

اکنون نوبت به تهویه مطلوب از میان ویژگی‌های اتاق خیاطی رسیده است. از آنجا که هوای داخل اتاق خیاطی هنگام کار و نیز هنگام پرو لباس گرم می‌شود و باعث اذیت و ناراحتی مشتری و نیز خود خیاط خواهد شد، وجود تهویه مطلوب از مواردی است که حتما باید در نظر گرفته شود.

7-3

حتی اگر در خانه خود نشسته باشیم و تهویه مناسبی در دسترس ما نباشد، هوای گرم داخل منزل باعث اذیت و نارحتی و از همه مهم‌تر بی حالی ما خواهد شد.

پس با این اوصاف چطور می‌توان در محیط کاری فاقد هر گونه تهویه مطلوب با انرژی و نشاط به کار پرداخت؟ چطور می‌توان انتظار داشت مشتری که یکبار به اتاق خیاطی شما آمده است، و با محیطی فوق العاده گرم و بدون تهویه مطلوب رو به رو شده است، دوباره بخواهد به محیط کار شما مراجعه کرده و کار دوخت لباس خود را به شما بسپارد؟ بدین ترتیب، هرگز این ویژگی مهم از میان ویژگی های اتاق خیاطی را نادیده نگیرید و حتما از تهویه مناسب و مطلوب برای محیط کار خود استفاده کنید.

همچنین شما می‌توانید از گیاهانی برای تزئین اتاق خیاطی خود استفاده کنید. این گیاهان نه تنها باعث زیبایی و دلنشین شدن اتاق کار شما می‌شوند و به شما انرژی و نشاط خواهند بخشید، بلکه باعث فیلتر هوا نیز می‌شوند. پس استفاده از گیاهان زیبا و اما کاربردی را در اتاق خیاطی خود نادیده نگیرید. استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی موردی بوده است که ما همیشه آن را به شما توصیه کرده‌ایم.
۸٫ دیوارها و کف اتاق خیاطی باید عایق صدا باشند!

امروزه در ساخت بیشتر ساختمان‌ها از مصالحی استفاده می‌شود که بیشترین سود و صرفه جویی را به سازندگان آن‌ها ارائه دهند! بدین ترتیب که در ساخت دیوارها از آجرهای توخالی سفالی استفاده می‌شود که همین امر باعث شده دیوارها بسیار نازک باشند و صدای همسایه‌ها باعث آزار و اذیت یکدیگر شود.

در این ساختمان‌ها همسایه‌ها به راحتی صدای تلویزیون، موسیقی و حتی صحبت کردن همسایه‌های خود را می‌شنوند، دیگر چه برسد به صدای چرخ خیاطی که بدون شک آزار و اذیت بسیاری برای همسایه‌ها ایجاد می‌کند.با این اوصاف یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی های اتاق خیاطی این است که اتاق خیاطی شما حتما باید عایق صدا باشد!

9-3

اگر ساختمان شما نیز عایق صوتی نیست و شما می‌خواهید آن را عایق صدا سازید، می‌توانید از مواد عایق صوتی در دیوارها، کف، و سقف ساختمان خود استفاده کنید. شما باید از موادی استفاده کنید که نه تنها جاذب صدا باشند، بلکه انرژی صوتی را نیز کاهش دهند.

از جمله این موارد می‌توان کاشی‌های سلولوزی، کنف، عایق‌های سربی، اسفنج پلی استایرن را نام برد. شما می‌توانید ورقه‌هایی از این مواد را از بازار تهیه کرده و روی دیوارها، کف و سقف ساختمان خود، البته با راهنمایی‌های مورد نیاز از جانب متخصصان این کار، نصب کنید. همچنین پنجره‌ها نیز در این امر بی تاثیر نیستند، و شما باید از عایق صوتی بودن پنجره‌های خود و از آن مهم‌تر عایق بودن درست پنجره‌های ساختمان خود اطمینان حاصل کنید.
بنابراین، ابتدا بررسی کنید که آیا پنجره‌های شما دوجداره هستند یا خیر و اینکه آیا به درستی دوجداره شده‌اند یا خیر، سپس در صورتی که دوجداره نشده بودند و یا این کار به درستی صورت نگرفته بود، به متخصصین دوجداره ساختن پنجره‌ها ارتباط بر قرار کنید و پنجره‌های خود را دوجداره سازید. اگر دیوارها، کف، سقف، و پنجره‌های ساختمان شما عایق صدا شوند، پس دیگر نگرانی درباره صدای بلند چرخ خیاطی خود نخواهید داشت. پس هرگز این ویژگی مهم از میان تمام ویژگی‌های اتاق خیاطی را نادیده نگیرید و حتما به آن بپردازید.

sewing-room-23

اگر دیوارها، کف، سقف، و پنجره‌های ساختمان شما عایق صدا شوند، پس دیگر نگرانی درباره صدای بلند چرخ خیاطی خود نخواهید داشت. پس هرگز این ویژگی مهم از میان تمام ویژگی‌های اتاق خیاطی را نادیده نگیرید و حتما به آن بپردازید.ما در این پست از توکامگ سعی کردیم ویژگی‌های اساسی و کاربردی یک اتاق خیاطی را به طور کلی عنوان کنیم.

اما این ویژگی‌ها تمام ویژگی‌هایی نیستند که باید در نظر گرفت، شما باید به جزئیات نیز توجه کنید؛ به عنوان مثال حتما یک تقویم داشته باشید که بتوانید سفارش‌های مشتریان خود را در تاریخ مقرر آماده سازید؛ فایل‌هایی از جدیدترین و به روزترین الگوهای دوخت لباس را در اختیار داشته باشید تا بتوانید بهترین طرح و الگو را به مشتری خود ارائه داده و کار دوخت سفارشات خود را با کیفیت مورد نظر مشتریان خود انجام دهید.

یک صندلی راحت و تا حد امکان صندلی ارگونومیک، برای خود تهیه کنید که در طی انجام کار خیاطی خسته نشوید و بدن شما دچار آسیب نشود؛ از صندلی راحت برای نشستن و راحتی مشتریان خود نیز استفاده کنید تا در هنگام انتظار برای اتمام کار شما بتوانند بنشینند و سر پا منتظر شما نمانند؛ اتاق خیاطی شما حتما نباید یک اتاق کسل کننده و بی روح برای انجام کار باشد؛ از رنگ‌های شاد و انرژی بخش و گل و گیاهان زیبا و وسایل تزئینی بسیار کوچک اما زیبا و دلنشین استفاده کنید تا محیط کار شما را به محیطی مفرح و انرژی بخش و نشاط آور تبدیل کننند.

furniture-three-545

تمامی سوزن‌ها و اشیاء تیز را داخل کشو یا یک ظرف مخصوص قرار دهید تا از آسیب به خود و دیگران جلوگیری کنیدو حتما دقت داشته باشید که این سوزن‌ها و اشیاء تیز روی زمین باقی نمانده باشند؛ برای نخ‌ها، قرقره‌ها و روبان‌ها نیز یک ظرف مخصوص داشته باشید تا علاوه بر این که به سازماندهی آنها و مرتب و منظم شدن اتاق خیاطی خود کمک می‌کنید، بتوانید هر موقع که به هر کدام آنها احتیاج داشتید به راحتی آنها را بیابید و استفاده کنید.تمام این موارد و مواردی که به طور مفصل شرح دادیم جزء ویژگی‌های اتاق خیاطی حرفه‌ای و زیبا و دلنشین هستند و شما با رعایت تمام این موارد و نیز مواردی که خود در ذهن دارید، می‌توانید یک اتاق خیاطی کاملا حرفه‌ای و در عین حال زیبا و دلنشین داشته باشید.

Safety-sewing-rules-room-equipment-people-sharp-items-disposal-jar

امیدواریم توانسته باشیم با شرح ویژگی های اتاق خیاطی حرفه‌ای به شما در ایجاد اتاق خیاطی خود کمک کنیم. منتظر نظرات و پیشنهادات شما همراهان همیشگی توکامگ هستیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>