آخرین خبرها
خانه / اخبار / آموزش خیاطی چقدر طول میکشه یاد بگیریم؟

آموزش خیاطی چقدر طول میکشه یاد بگیریم؟

bepkp8qjftyyدر دنیای وسیع خیاطی تبدیل شدن به دوزنده حرفه‌ای ممکن است چندان ساده نباشد.

مهارت‌ها و فوت و فن‌های زیادی است که هنرجو باید آن‌ها را یاد بگیرد. در نخستین گام دروس و مطالب تئوری زیادی وجود دارد تا هنرجو از طریق آن‌ها بتواند با خیاطی آشنایی اولیه پیدا کند. سپس نوبت انجام کار عملی است.
آموزش خیاطی آسان هست؟

انجام کار بیشتر و هم زمان داشتن مطالعه می‌تواند هنرجو را با سرعت بیشتری به هدف خود، یعنی تبدیل شدن به یک خیاط حرفه‌ای، نزدیک کند. رسیدن به این هدف مستلزم صرف وقت و حوصله است. اما پیش از این، هنرجو باید مشتاق باشد و انگیزه داشته باشد. تنها در این صورت است که می‌تواند دشواری‌ها را تحمل کند و جلو برود و در نهایت به خیاطی حرفه‌ای تبدل شود. در این مطلب گام به گام با شما پیش خواهیم رفت و به آموزش نکات لازم برای تبدیل شدن به یک خیاط حرفه‌ای می‌پردازیم.
برای خیاط حرفه‌ای شدن مطالعه کنید

نخستین گام برای حرفه‌ای شدن داشتن مطالعه بسیار است. سعی کنید کتاب و ژورنال‌های خوبی در ارتباط با مد، طراحی لباس و خیاطی پیدا کنید و آن‌ها را مطالعه کنید. می‌توانید در این راه از افراد با تجربه پرس و جو کنید یا خود در اینترنت بگردید تا با نویسندگان و طراحان مورد علاقه و هم سلیقه خود آشنا شوید. به عکس الگوها یا مدل‌ها با دقت نگاه کنید، فراموش نکنید نگاه کردن نخستین قدم برای آشنا شدن با یک مهارت جدید است. پس با دقت به تصاویر نگاه کنید. از طرف دیگر، با سلیقه و مد روز جوامع آشنا شوید، تلاش کنید با نیاز و گرایش مردم در زمینه انتخاب پوشاک آشنایی پیدا کنید. به این ترتیب با ذهنی پر از ایده و اطلاعات مفید خیاطی انجام خواهید داد و این‌ها می‌توانند خصلت یک خیاط حرفه‌ای باشند.
زیر نظر اساتید حرفه‌ای خیاطی کنید

اگر در کار خود مصمم هستید و می‌خواهید هرچه زودتر مسیر حرفه‌ای شدن را طی کنید می‌توانید در کلاس‌های آموزش خیاطی ثبت نام کنید. با تحقیق و بررسی برترین مربیان و آموزشگاه‌های شهر خود را پیدا کنید و زیر نظر این مربیان حرفه بیاموزید. این آموزشگاه‌ها لزوما گران‌ترین آموزشگاه‌های شهر شما نیستند، بلکه صرفا اساتیدی هستند که تجربه و دانش زیادی دارند. می‌توانید در دوره‌های مختلف و در کلاس مربیان مختلف شرکت کنید، زیرا هر فردی تجربیات منحصر به فرد خود را دارد و به این ترتیب شما می‌توانید از منابع مختلف دانش و مهارت کسب کنید. این کار شما را به یک هنرمند زبده و با تجربه تبدیل خواهد کرد.
یک چرخ خیاطی خوب تهیه کنید

چرخ خیاطی مهم‌ترین ابزار کار شما است. شاید در ابتدای مسیر یادگیری این هنر نیازی به استفاده از چرخ خیاطی حرفه‌ای نداشته باشید، اما برای تبدیل شدن به یک خیاط ماهر نیاز دارید از چرخ خوب استفاده کنید. البته این به معنی صرف هزینه زیاد و خرید چرخ خیاطی گران قیمت نیست، بسیاری از خیاطان حرفه‌ای از چرخ‌های دستی قدیمی در کار خود استفاده می‌کنند. اما وسیله‌ای که شما از آن به عنوان ابزار اصلی خود استفاده می‌کنید در درجه اول باید کیفیت لازم را داشته باشد و در حین کار با مشکل روبرو نشود و در درجه دوم نیازهای شما را برآورده کند. یک خیاط ممکن است از طریق چرخ‌های دارای قابلیت برنامه ریزی نیاز خود را تامین کند، اما یک خیاط دیگر که به طور مثال با هنر سوزن دوزی آشنایی دارد با چرخی ساده نیاز خود را برطرف کند و کارهای ظریف را با دست انجام دهد.
در انتخاب چرخ خیاطی به این نکات توجه کنید

برای خیاط شدن حتما به یک چرخ خیاطی خانگی نیز نیاز دارید. چرخ‌ها انواع و اقسام مختلفی دارند از جمله چرخ‌های خانگی، صنعتی، مسافرتی، میان دوز و سردوز. چرخ‌های مسافرتی بسیار کوچک هستند و معمولا فقط یک ردیف دوخت می‌زنند. این چرخ برای دوخت درزهای پاره شده کفایت می‌کند. شما می‌توانید آن را همراه با ۲ یا ۳ رنگ نخ به مسافرت یا قرار‌های مهم ببرید. چرخ‌های صنعتی معمولا قیمت بالاتری از چرخ‌های خانگی دارند و در تولیدی‌ها و مکان‌های صنعتی به کار می‌روند. این چرخ‌ها از لحاظ دوخت امکانات بسیار زیادی دارند بنابراین اگر می‌خواهید مزون بزنید یا خیاطی را به عنوان حرفه خود انتخاب کنید بهتر است چرخ صنعتی داشته باشید. چرخ‌های خانگی نیز با مارک‌های مختلف در بازار موجود هستند. توصیه می‌شود چرخی را انتخاب کنید که حداقل قطعات داخلی‌اش فلزی باشد زیرا این چرخ‌ها خیلی بیشتر عمر می‌کند و کارکرد بهتری دارند. چرخ‌های سر دوز نیز برای پاک دوزی و جلوگیری از ریش شدن لبه‌های پارچه کاربرد دارد. البته برخی از چرخ‌های سردوز امکانات دیگر هم دارند. برای مثال پولک‌دوزی، مهره‌دوزی، نـــواردوزی، قیطون‌دوزی، مرواریددوزی و… نیز انجام می‌دهند. چرخ میان دوز نیز وسط پارچه و نه لبه پارچه دوخت می‌زند و پاک دوزی می‌کند. دوخت آن بسیار تمیز است و بیشتر برای تی‌شرت‌ها و لباس‌هایی کاربرد دارد که می‌خواهیم همزمان روی پارچه آنها هم پاک دوزی و هم دوخت انجام شود
در خیاطی از خطا کردن نترسید

به پارچه فروشی بروید و پارچه‌های ارزان قیمت تهیه کنید. برای حرفه‌ای شدن باید هر چه بیشتر کار عملی انجام دهید. اگر بخواهید منتظر گرفتن سفارش یا پیدا کردن ایده برای خیاطی بمانید مدت زیادی طول می‌کشد تا حرفه‌ای شوید. بنابراین با تهیه پارچه‌های ارزان قیمت و البته در جنس‌های مختلف خود را مدام مشغول به کار نگه دارید. با این روش می‌توانید با ضعف‌های خود آشنا شوید و البته ایده‌های خود را نیز به صورت عملی مورد آزمایش قرار دهید و نتیجه آن را بر روی کار ببینید. هر زمان که با مشکل یا سوال مواجه شدید می‌توانید از اساتید خود یا افراد حرفه‌ای راهنمایی بخواهید و از تجربیات آن‌ها استفاده کنید. نمونه‌های کار خود را نیز به اطرافیان و همچنین خیاطان حرفه‌ای نشان دهید تا با نظر آن‌ها و همچنین ایرادات کار خود آشنا شوید. این کار به میزان زیادی شما را در مسیر حرفه‌ای شدن پیش می‌برد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>