آخرین خبرها
خانه / مقالات / تاریخچه چرخ خیاطی خانگی و انواع آن

تاریخچه چرخ خیاطی خانگی و انواع آن

Sewing-machinچرخ خیاطی خانگی وسیله ای کاربردی است که در منزل اکثر بانوان خانه دار دیده می شود.

این وسیله از گذشته تا کنون یکی از اجزای جدایی ناپذیر جهیزیه دختران ایرانی بوده است. شاید برایتان سوال شود که چرخ خیاطی را چه کسی اختراع کرده و از چه سال از این چرخ برای دوخت و دوز استفاده می شود؟ در این مقاله قرار است باهم تاریخچه چرخ خیاطی را مرور کنیم و با انواع چرخ خیاطی خانگی آشنا شویم.
تاریخچه چرخ خیاطی

در سال ۱۷۹۰، مردی انگلیسی به نام توماس سنت اولین چرخ خیاطی را طراحی کرد. البته شواهدی در دست نیست که توماس چرخ را ساخته باشد، اما آن را به گونه‌ای طراحی و توصیف کرده بود که نشان می داد این چرخ با میل لنگ دستی کار می کند و برای دوخت چرم و پارچه های برزنتی مناسب است. در سال ۱۸۷۴ شخصی به نام ویلیام نیوتن ویلسون بر اساس طرح توماس سنت یک ماکت از چرخ خیاطی تهیه کرد و ثابت کرد که این چرخ واقعا کار می کند.
ThomasSaintSewingMachine-500x500
چرخ خیاطی خانگی

البته تا قبل از سال ۱۸۷۴ چندین نفر دیگر نمونه های مختلفی از چرخ خیاطی را طراحی کردند که موفق نبودند. در سال ۱۸۳۰ اولین نمونه واقعی چرخ خیاطی که واقعا کار می کرد توسط آقای تیمونیه ساخته شد. این خیاط فرانسوی چرخی اختراع کرد که با استفاده از یک قلاب و تکه ای نخ، کوک زنجیره ای ایجاد می کرد.
انواع چرخ خیاطی خانگی

چرخ خیاطی خانگی تنها به همین نمونه های چرخ خیاطی ساده دستی یا چرخ خیاطی برقی که می شناسیم محدود نمی شود. انواع مختلفی از چرخ خیاطی ساده و پیشرفته مانند چرخ خیاطی کامپیوتری، چرخ خیاطی مکانیکی، چرخ خیاطی دستی، چرخ خیاطی گلدوزی و غیره در بازار یافت می شود؛ که هرکدام کاربرد مخصوص خود را دارند. ممکن است با یکی از این چرخ های خیاطی کارتان راه بیفتد یا حتی لازم باشد دو یا سه مورد از این چرخ ها را در خانه داشته باشید.
چرخ خیاطی دستی

این نوع چرخ خیاطی را همه ما دیده ایم. یک چرخ خیاطی ساده که از چند چرخ دنده و یک تسمه تشکیل شده است و با چرخاندن یک دستگیره حرکت می کند. خیاطی با این نوع چرخ کمی سخت است زیرا لازم است همیشه یک دست شما برای چرخاندن دستگیره چرخ استفاده شود. در نتیجه کنترل پارچه با یک دست برایتان سخت می شود.

History-of-sewing-header-500x282

چرخ خیاطی مکانیکی

پس از چرخ خیاطی دستی، چرخ خیاطی مکانیکی ساده ترین نوع چرخ خیاطی است. این چرخ دارای اهرم ها و دستگیره های مختلفی برای تغییر تنظیمات دوخت مانند طول، عرض و نوع کوک است. چرخ خیاطی مکانیکی برای کار کردن به برق نیاز دارد، اما چرخ خیاطی برقی محسوب نمی شود زیرا فعالیت آن وابسته به چرخ دنده و تسمه است و با موتور برقی کار نمی کند. یکی از ویژگی های منحصر بفرد این نوع چرخ، قابلیت دوخت جادکمه توسط آن است.

NH15-500x500

چرخ خیاطی برقی

چرخ خیاطی برقی بر خلاف چرخ خیاطی دستی برای کار کردن نیاز به استفاده از دست ندارد و از نیروی الکتریکی برای فعالیت و دوخت استفاده می کند. چرخ های برقی معمولا گزینه های مختلفی برای ترکیب کوک مانند سردوز کردن و ایجاد جادکمه دارند. تنوع نوع دوخت در چرخ های برقی نسبت به چرخ های مکانیکی بیشتر است. چرخ های برقی پیشرفته ممکن است به LCD و حتی صفحه های لمسی هم مجهز باشند.

electronical-500x380

چرخ خیاطی گلدوزی

چرخ خیاطی گلدوزی نوعی چرخ خیاطی برقی است که مخصوص گلدوزی روی پارچه ها ساخته شده است. چرخ خیاطی های گلدوزی پیشرفته دارای طرح های گلدوزی داخلی بوده و توانایی ذخیره طرح های خارجی را توسط پورت USB در حافظه خود دارند. برخی از این چرخ خیاطی ها صرفاً به انجام گلدوزی اختصاص دارند و کار چرخ خیاطی معمولی را انجام نمی دهند. مدل های دیگری از چرخ خیاطی گلدوزی در بازار وجود دارد که کاربردهای مختلفی دارند و علاوه بر گلدوزی برای دوخت های ساده نیز کاربرد دارند.

embroidery-machine-reviews-500x309

چرخ خیاطی کامپیوتری

چرخ خیاطی کامپیوتری، نوعی چرخ خیاطی برقی با توانایی اضافی در انجام کارهای گلدوزی و تنظیم برنامه ها و عملکردهای مختلف است. این نوع چرخ ها گزینه هایی برای ترکیب بسیاری از انواع کوک برای انجام کارهای گلدوزی به ما ارائه می دهند. از مهم ترین ویژگی های چرخ خیاطی کامپیوتری می توان به قابلیت دوخت چندین نوع جادکمه مختلف به صورت همزمان، دوخت طراح های پیچیده گلدوزی، نخ کردن اتوماتیک سوزن، صفحه نمایش LCD و قابلیت کنترل سرعت اشاره کرد.

computery3-500x500

چرخ خیاطی سردوز

چرخ خیاطی سردوز، یک چرخ چندمنظوره است که معمولا برای سردوز کردن لبه های پارچه و جلوگیری از نخ کش شدن آن، برای افزایش دوام دوخت درزها و لبه دوزی استفاده می شود. دستگاه سردوز یکی از بهترین چرخ ها برای دوخت پارچه های کشی و بافتنی است.

برخی از مدل های چرخ سردوز علاوه بر سردوز کردن پارچه یک ردیف دوخت ساده هم در کنار آن انجام می دهند؛ که زحمت شما را برای دوخت لباس کم می کند. در برخی مدل ها نیز علاوه بر دوخت، برش هم انجام می شود و لبه های اضافی پارچه در حین دوخت برش داده می شوند.

sorgers-500x500

از اکثر چرخ خیاطی هایی که معرفی کردیم می توانید به عنوان یک چرخ خیاطی دو سوزنه استفاده کنید. برای این کار، تنها کافیست پایه دو سوزنه مخصوص چرخ خیاطی خود را خریداری کنید. این پایه واحد، دارای دو سوزن مجزا است که دو ردیف دوخت موازی را به صورت همزمان انجام می دهد.

اگر از چرخ خیاطی تنها برای دوخت درزهای پاره شده لباس یا کارهای خیلی ساده استفاده می کنید، یک چرخ خیاطی دستی یا مکانیکی می تواند نیازتان را برطرف کند. اما اگر به صورت حرفه ای کار خیاطی را انجام می دهید یا به گلدوزی علاقه دارید، هرچه چرختان پیشرفته تر باشد، راحت تر می توانید کار کنید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>