آخرین خبرها
خانه / آموزش خیاطی / انواع یقه مناسب برای کت مجلسی زنانه

انواع یقه مناسب برای کت مجلسی زنانه

rBVaWFxu0nmATpi7AAOfd8BON6M890دوست دارید، خودتان دست به قیچی شوید و یک کت زیبا برای خودتان بدوزید؟ این مطلب، مناسب بانوانی است که به دنبال یک الگوی راحت جهت دوخت یک کت مجلسی می‌گردند. همراه ما باشید.

بسیاری از خانم‌ها ترجیح می‌دهند در خانه خودشان، لباس بدوزند تا تغییرات مورد نظر خود را بر آن اعمال کنند. در این مطلب به سراغ الگوی دوخت دو مدل کت مجلسی می رویم تا به‌سادگی دست به قیچی شده و با هنر دست‌هایتان از پارچه، طرحی دوست‌داشتنی خلق کنید.

همراه ما باشید تا علاوه بر آشنایی با دو الگوی خیاطی، درباره انواع کت مجلسی زنانه و مناسب‌ترین پارچه برای دوخت کت مجلسی بخوانید.

51FzJbBCmfL._AC_-1-500x500

انواع یقه کت مجلسی زنانه

انواع الگو­های خیاطی برای کت مجلسی زنانه وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به نوع کارایی کت، یکی از آن‌ها را برگزیده و بدوزید. همچنین مدل کت مجلسی با توجه به نوع استفاده از آن دارای الگو متفاوتی نیز می­باشد.

شاید بیشترین قسمتی که کت‌های مجلسی را متفاوت می‌کند، قسمت یقه باشد. الگوی خیاطی هر یقه متفاوت بوده که همین امر سبب تغییر شکل ظاهری کت مجلسی زنانه نیز می‌شود. همچنین باید با توجه به نوع پارچه موجود، اقدام به انتخاب یقه کرد. زیرا دوخت هریک فرق داشته و دوخت آن بر هر پارچه‌ای نمی‌نشیند.

انواع یقه کت مجلسی زنانه شامل: یقه ساده، یقه ب ب، یقه شکاری، یقه چینی، یقه هفت، یقه اسکی، یقه کراواتی، یقه آرشال، یقه انگلیسی، یقه شالی، یقه ایستاده و غیره می‌شود.

c4be658e11ead76d620f4690663cff66-459x500

در ادامه با انواع یقه لباس جهت دوخت کت مجلسی و ویژگی‌های هریک آشنا می‌شوید.
یقه هفت

یقه هفت، از رایج‌ترین مدل‌های یقه برای دوخت کت مجلسی است و این مدل یقه باعث می‌شود تا توجه اغلب افراد به سمت صورت و گردن جلب شود. بنابراین بهتر است افرادی که بالا تنه بزرگ و درشتی دارند از این طرح یقه برای دوخت کت مجلسی خود استفاده نمایند. انواع یقه‌های هفت، اندام و گردن را کشیده و بلندتر نشان می‌دهند. به همین دلیل، این نوع یقه بیشتر مناسب افرادی با صورت‌های گرد و اندام‌های درشت می‌باشد. یقه هفت پهن و بزرگ برای خانم‌های لاغر اندام مناسب‌تر است و این مدل یقه‌ها باعث می‌شوند تا قسمت بالاتنه، بزرگ‌تر به نظر برسد. به خاطر داشته باشید که هرچقدر بازی و کشیدگی این نوع یقه بیشتر باشد، گردن و قسمت بالا تنه کشیده‌تر و بلندتر به نظر می‌آید. از این رو بهتر است که این نوع یقه برای افراد دارای سرشانه‌های پهن، مقدار کشیدگی و بازی آن از سر شانه بیشتر نشود.
یقه انگلیسی

تغییرات در بخش‌های مختلف لباس‌ها، در هر دوره‌ای از تاریخ اتفاق می‌افتد. در روزگار اشرافی، یقه لباس، از جمله لوازم جانبی تزیینی و مستقل به شمار می‌آمدند و در حقیقت، یقه انگلیسی را مدیون پیتر اول هستیم. یقه انگلیسی، از رایج‌ترین یقه‌های هفت برگردان است. با توجه به پهنای برگردان یقه و میزان باز بودن آن، انواع مختلفی از این یقه وجود دارد. یقه انگلیسی یکی از مدل‌های پرطرفدار و رایج و معروف یقه در دوختن کت‌های زنانه و رسمی است. درست است که مدت‌زمان زیادی از معرفی این نوع یقه در صنعت مد و فشن  می‌گذرد اما هنوز هم قدیمی نشده است. استفاده از این نوع یقه در لباس‌های زنانه، در دنیای مد و فشن امروزی همچنان محبوب می‌باشد. این نکته را نیز باید در نظر گرفت که هرچقدر یقه انگلیسی باریک‌تر و بلندتر باشد، گردن و اندام لاغرتر و کشیده‌تر دیده می‌شود.
یقه آرشال

یقه آرشال نیز، نوعی یقه هفت و یقه انگلیسی به شمار می‌آید. اما در این مدل، دال یقه وجود ندارد. این مدل یقه، در صورتی که پهنای برگردان آن باریک و میزان کشیدگی آن زیاد باشد، هرچقدر لبه‌های یقه آرشال، باریک‌تر و کشیده‌تر باشد، گردن و اندام، لاغرتر و کشیده‌تر به نظر می‌رسد.
یقه گرد

یقه گرد نیز جزء یقه‌های زیبا و معروف برای دوخت کت‌های مجلسی محسوب می‌شود. یقه‌های گرد، صورت را گرد و پرتر نشان می‌دهند و برای صورت‌های استخوانی و لاغرتر مناسب هستند. یقه‌های گرد باز برای زنان درشت اندام انتخابی مناسب و ایده آل هستند و اگر شما دارای صورتی استخوانی و اندامی لاغر هستید بهتر است یقه کت خود را از این مدل انتخاب نکنید. میزان بازی یقه گرد می‌تواند تا نزدیکی حلقه آستین باشد اما باید توجه کرد که این اندازه از بازی یقه برای اشخاصی با سرشانه معمولی بهتر است.
یقه‌ایستاده

یکی از ساده‌ترین یقه‌ها برای دوختن، یقه‌ایستاده است و حالت رسمی‌تری به کت می‌دهد. به همین دلیل، در طراحی لباس‌های رسمی و اداری و کت‌های مجلسی، این نوع یقه کاربرد زیادی دارد. انواع مختلفی از این یقه با توجه به درازای یقه و بسته بودن دور گردن (متناسب با نوع گردن) وجود دارد. ممکن است که این نوع یقه، از دو بخش یا با برش پارچه از وسط، تشکیل شود. حتی ممکن است که لبه‌های این نوع یقه، تا شانه‌ها برسد و یا نرسد. یقه‌های ایستاده عموماً، سه سانتی‌متر بالاتر از پایه حلقه قرار دارند. این نوع یقه، با توجه به لبه‌های جلویی یقه، دارای شکل‌ها و اسامی متفاوتی هستند. اما به صورت کلی، یقه‌های ایستاده، بالا تنه افراد را بلندتر و کشیده‌تر نشان می‌دهد.

WhatsApp-Image-2020-09-08-at-8.08.29-PM1-294x500

یقه ماندارین (یقه چینی)

این نوع یقه، یقه‌ای ایستاده و کوچک است که لبه‌های آن، لب‌به‌لب یکدیگر قرار دارند و در زیر چانه از هم جدا می‌شوند. لبه‌های یقه ماندارین می‌تواند به صورت تیز و یا گرد باشند. از این نوع یقه بیشتر در طراحی لباس‌ها و پوشاک به سبک آسیای شرقی استفاده می‌شود.
یقه دیپلمات

یقه دیپلمات که در بعضی از سایت‌ها، از آن به عنوان یقه‌ایرانی نیز یاد می‌شود، نوع دیگری از یقه‌های ایستاده می‌باشد. از یقه دیپلمات نیز برای دوخت کت‌های رسمی و کلاسیک استفاده می‌شود و این مدل یقه برای خانم‌هایی که تمایل دارند ظاهر و تیپی کلاسیک داشته باشند انتخابی مناسب به شمار می‌رود. لبه‌های این یقه، روی هم قرار گرفته و با دکمه بسته می‌شود.
یقه چین دار

این نوع یقه که به همراه یک پایه در قسمت گردن قرار می‌گیرد، بخش “بدنه” و تشکیل دهنده را تشکیل می‌دهد. این نوع یقه بیشتر در ژاکت‌ها و کت‌ها دیده می‌شود. در کتاب‌های الگوی بوردا، این نوع یقه، از جمله یقه‌هایی با پایه ایستاده به شمار می‌رود.
یقه کراواتی

احتمالاً اولین تصوری که از یک کت به ذهن ما می‌آید، کتی با یقه کراواتی باشد. یقه کراواتی، یقه‌ای ایستاده و رو به پایین و  اغلب دارای لبه‌های تیز می‌باشد. این نوع یقه، همیشه دارای یک پایه می‌باشد و لبه‌های آن تا طرفین ادامه پیدا می‌کند. این نوع یقه می‌تواند به صورت یقه‌ای یک‌تکه باشد و قابل برش زدن به صورت جداگانه است. از این نوع یقه در دوخت پیراهن‌های زنانه به کار می‌رود.
یقه ب ب

این نوع یقه که طراحی تخت و لبه‌های گرد نیز دارد، از سال ۱۹۰۵، بسیار معروف شده‌اند و به طور منظم، به عنوان بخشی از مد و پوشاک زنان در آن دوران، حتی در طراحی مدل یقه لباس عروس بوده است. امروزه، بیشتر افراد، این نوع یقه را برای نوجوانان و کودکان، به عنوان گزینه بسیار مناسب، انتخاب می‌کنند. اما هنوز هم طراحانی هستند که با استفاده از این نوع یقه، کت‌های بسیار زیبایی را طراحی می‌کنند. یقه ب ب، به همراه مدل‌های ایستاده و رولی، از انواع یقه‌های پایه به شمار می‌روند. نحوه برش این نوع یقه به گونه‌ای است که در اطراف خط گردن و به صورت صاف بر روی تنه قرار گیرد. این نوع یقه را می‌توان با پایه و یا بدون پایه به لباس متصل کرد. در صورت استفاده از پایه، یقه تا حدود دو الی سه سانتی روی گردن می‌ایستد و اگر بدون پایه باشد، روی سرشانه قرار می‌گیرد. این مدل یقه، کوچک و نازک و دارای گوشه‌های گرد است. این نوع یقه برای افرادی که گردن بلند و صورت کشیده دارند، بسیار زیبا و مناسب است.
کت بدون یقه

کت‌های بدون یقه، بسیار شیک و جزو ترندهای زیباترین و شیک‌ترین کت‌ها قرار دارند. انتخاب این نوع یقه برای کت، انتخابی درجه یک و زیبا است و هر نگاهی را به خود جلب می‌کند. این نوع یقه، می‌تواند در عین ظاهر رسمی، بسیار شیک دیده شود.

WhatsApp-Image-2020-09-08-at-8.08.29-PM-174x500

نکات کلی یقه برای دوخت کت و دامن

یقه‌های با لبه‌های تیز، گردن را بلندتر و زیباتر نشان می‌دهند.
یقه‌های با لبه‌های گرد، بیشتر مناسب دختران جوان و یا کودکان است.
استفاده از یقه‌های توری، جواهرات مانند مروارید و سنگ‌های درخشان، خز یا پر، منجوق دوزی و گلدوزی و یا حتی گل سینه‌های کار شده، همگی می‌توانند در تزیین یقه مورد استفاده قرار بگیرند. اما باید به این نکته توجه داشت که استفاده از این وسایل در تزیین، نیاز به ظریف کاری و دقت دارد و نباید به مقدار زیاد استفاده شوند.

پارچه مناسب کت مجلسی

کت‌های مجلسی در فصول مختلف و برای مصارف گوناگونی دوخته می‌شود. از این رو هر کت با توجه به شرایط آب‌وهوایی و الگو آن، نیاز به یک پارچه مناسب دارد.
پارچه نخ

اگر نوع پارچه شما نخ باشد، برای دوخت انواع کت دستتان باز است و می‌توانید انواع گوناگونی از کت‌های مجلسی و همچنین کت‌های اسپرت را برای خود بدوزید. سبکی، تنوع رنگی و قیمت مناسب پارچه نخ را باید از ویژگی‌های ممتاز آن دانست.
پارچه کتان

اگر به دنبال دوخت یک کت نیمه اسپرت در فصل خنک سال هستید؛ به سراغ پارچه کتان بروید. تنوع رنگی فراوان این نوع پارچه باعث شده تا خانم‌ها هنگام خرید، بی‌درنگ به سراغ کتان بروند.
پارچه جین

از مدل‌های اسپرت و غیر رسمی لذت می‌برید؟ اگر برای شما تنها راحتی مهم است؛ برای دوخت کت به سراغ پارچه جین بروید و کت خود را در محافل غیر رسمی هم بر تن کنید.

از دیگر پارچه‌های مناسب برای دوخت کت مجلسی می‌توان به : فاستونی، کرپ و گیپور هم اشاره کرد.

هنگام دوخت کت مجلسی به دو نکته توجه کنید؛ یقه کت و نوع پارچه. هر یقه در کت، الگوی خیاطی خاص خودش را دارد که لازم است پارچه در نظر گرفته شده، مطابق با آن الگو باشد تا لباس را خوش‌فرم کرده و زحمت اضافی شما را در زمان دوخت کم کند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>