آخرین خبرها
خانه / اخبار / پوشش بانوان در جامعه نماد فرهنگ هر قوم است+فیلم مصاحبه

پوشش بانوان در جامعه نماد فرهنگ هر قوم است+فیلم مصاحبه

فرشته-مهماندوست-طراحی-و-دوخت-طرح-نوکارآفرین مدیر آموزشگاه خیاطی طرح نو بر لزوم حفظ فرهنگ و پوشش بانوان ترکمن تاکید کرد.

فرشته مهماندوست در گفت و گو با خبرنگار ترکمن نیوز اظهار داشت: از سال ۱۳۹۰ در آموزشگاه خیاطی مشغول به کار بوده ام و از سال ۱۳۹۳ نیز در حوزه تلفیق هنر و سنت ترکمن با لباس اجتماع مشغول به فعالیت هستم که سوزن دوزی و زیورآلات ترکمن را در لباس هایی که میپوشیم به کارمی بریم.

مهماندوست ادامه داد: ابتدا از فنی حرفه ای مجوزهای لازم را دریافت کردم و پس از آن نیز در سال ۱۳۹۳ برای برگزاری نمایشگاه در آموزشگاه خود جهت نشان دادن تلفیق هنر و سنت در حوزه لباس های محلی، پروانه تولید انفرادی را از اداره میراث فرهنگی اخذ کردم.

وی افزود: در سال ۱۳۹۴ در غرفه ای از پاساژ قابوس که از طرف میراث فرهنگی در اختیار ما قرار گذاشته شده بود، آموزش پارچه بافی سنتی گذاشته بودیم که در آن زمان علیرغم تبلیغات فراوان استقبال چندانی نشد.

فرشته مهماندوست ادامه داد: با توجه به اهمیت پارچه بافی سنتی ترکمن در گنبدکاووس و برای احیای آن به عنوان یکی از رشته های مشاغل پایدار خانگی بانوان از سال گذشته مجددا این رشته را دایر کردم.

کارآفرین مدیر آموزشگاه خیاطی طرح نو خاطرنشان کرد: از زمان تاسیس آموزشگاه، بیش از هزار کارآموز داشتم و باتوجه به اینکه خود نیز در این رشته مشغول به فعالیت هستم آموزش هایم کاربردی بوده و اکثر آن ها در مشاغل مربوطه مشغول به فعالیت شده اند.

وی تاکید کرد: پوشاک بانوان نشان دهنده فرهنگ هر قومی بوده و فرهنگ قوم ترکمن آن قدر قوی است که باید این آموزش ها حتی در قالب فنی و حرفه ای و آموزش و پرورش انجام پذیرد.

گزارش و مصاحبه از: یاشار نیازی

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>