آخرین خبرها
خانه / اخبار / بدنبال احیای صنایع دستی بومی منسوخ شده هستیم+فیلم مصاحبه

بدنبال احیای صنایع دستی بومی منسوخ شده هستیم+فیلم مصاحبه

مریم-آق-آتابای-میراث-فرهنگی-ترکمن-نیوز-1رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گنبدکاووس بر احیای رشته‌های صنایع دستی بومی و منسوخ شده که صرفه اقتصادی دارد تاکید کرد.

مریم آق آتابای در گفت و گوی اختصاصی با ترکمن نیوز اظهارداشت: گنبدکاووس قطب صنایع استان گلستان است و به عنوان مسئول و دستگاه های متولی در صدد ترویج و حمایت از هنرمندان هستیم.

وی ادامه داد: در همین راستا با ایجاد خانه های صنایع دستی، رشته های صنایع دستی بومی منسوخ شده را در شهرستان های شرق استان احیا کنیم که خوشبختانه گنبدکاووس ظرفیت بسیار بالایی را در اکثر رشته ها دارد و استقبال خوبی نیز از آن شده است.

آق آتابای افزود: یکی از اهداف معاونت صنایع دستی استان گلستان پیگیری ایجاد اصالت و حفظ روش های دوخت، بافت و ساخت رشته های صنایع دستی است که ۳هزار و هشتصد هنرمند فعال در زمینه های سوزن دوزی ترکمن، پارچه بافی، ابریشم بافی و رشته های در مسیر نساجی قرار دارند شامل پوشاک ترکمن در منطقه برای آن ها کارگاه های تخصصی ایجاد کنیم.

وی خاطرنشان کرد: این اتفاق در گنبدکاووس از سال ۱۳۹۶ شکل گرفته است و اولین مرکز تخصصی صنایع دستی و رودوزی سنتی ایجاد و استقبال خوبی از آن شد و تعداد ۸۰ نفر از زنان و بانوان منطقه در این کارگاه مشغول به کارگاه هستند و در سال ۱۳۹۸ نیز کارگاه های تخصصی در رشته های بومی دیگری نیز در این شهرستان ایجاد شد.

مریم آق آتابای ادامه داد: امروز نیز خانه صنایع دستی پوشاک سنتی برای تولید پارچه های سنتی نظیر ابریشم بافی ایجاد شد که منطقه ما به دلیل قرار گرفتن در جاده ابریشم و ظرفیت بالایی نیز در نوغان داری دارد، می توانیم از این پتانسیل ها به نحو احسن استفاده کنیم.

وی در پایان در خصوص شرایط ایجاد خانه صنایع دستی و مرکز تخصصی پوشاک سنتی تاکید کرد: ایجاد این مراکز مستلزم این است که هنرمند یا تولید کننده مجوزهای لازم را از اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را اخذ کند و همچنین آموزش و مجوز لازم را نیز فنی و حرفه ای دریافت کرده و پس از آن می تواند از تسهیلات ایجاد اشتغال پایدار جهت خرید تجهیزات مورد نیاز استفاده کند.

گزارش و مصاحبه از: یاشار نیازی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>