آخرین خبرها
خانه / خدمات آموزشی / آموزش وصل کمر به دامن یا شلوار

آموزش وصل کمر به دامن یا شلوار

وصل کمر به دامن یا شلوار

ابتدا کمر را از سمت روی آن برروی خط کمر قرار دهید و سنجاق بزنید درزهای پهلو را برروی هم منطبق و جفت کنید و سپس روی آن را کوک بزنید و روی درز را چرخ کنید در این مرحله اضافه زاپاس درز را بچینید مابقی زاپاس را بطرف کمر (بالا) هدایت کنید و سپس اتو بزنید از سمت پشت در حالی که سجاف را بالا نگه داشتید تا توی درز کمر نرود در این مرحله سجاف را روی خط کمر گذاشته و از روی کار مابین درز کمر و رویه کار یک درز مخفی بدوزید تا سجاف هم درجای خود محکم قرار بگیرد.
سجاف کردن خط کمر دامن با سجاف سرخود
گاهی الگوی دامن را طوری طراحی و ترسیم می‌کنند که سجاف سرخود دامن باشد ساسون ها نیز از خط کمر برروی سجاف رسم می‌شود و خط تا روی الگو معین و علامت گذاری می‌گردد.  ۱- ساسونها و درزها روی سجاف و دامن دوخته شود درزها را باز و ساسون ها را بطرف مرکز بدن برگردانید و اتو کنید. لبه سجاف را به سمت پشت پارچه تا کنید و روی آن را چرخ کنید.  ۲- در این روش دوخت سجاف کمر، از لایی استفاده نکنید در صورتی که پارچه ارتجاعی نباشد نوار باریکی به عرض cm3 در لبه خط کمر مثل نوار اریب بدوزید بدین ترتیب که روی خط تا که سجاف برمی گردد باعث سنگینی سجاف شده و بهتر در جای خود می‌ایستد زیپ را در محل خودش بدوزید و دو انتهای سجاف را در محل چاک دوخت زیپ گذاشته و پس دوزی کنید. سجاف را برروی همه درزها و ساسون ها دوخت زنجیره بزنید و بالای محل دوخت زیپ را قزن قفلی و یا هر نوع  نوار گروگرین جای سجاف کمر و درست پشت نوار کمر قرار می‌گیرد روی نوار کمر و گروگرین را اتو کرده لبه آزاد نوارگروگرین را روی خط درز کمر قرار دهید و سنجاق بزنید و سپس پس دوزی کنید.
سجاف کردن خط کمر دامن

دوخت به روش ساده 5 - تصویر 1
۱- برای سجاف خط کمر دامن یا شلوار از الگوی شلوار یا دامن استفاده می‌شود بدین صورت که از خط کمر در سمت پهلوcm  ۵ بطرف لبه دامن پایین آمده و از طرف دیگر که قسمت مرکزی بدن استcm  ۵ پایین آمده هر دو طرف ر ا علامت می‌زنیم و با یک خط به یکدیگر وصل می‌کنیم از خط کمر محل ساسون ها را تا انتهایcm  ۵ علامت زده و الگو کار را در این محل رولت می‌کنیم بعد از رولت این قسمت محل ساسون ها را روی الگو می‌بندیم.  ۲- با قرار دادن الگوی سجاف روی پارچه سجاف جلو و پشت خط کمر را ببرید. چنانچه جنس پارچه کلفت و ضخیم باشد می‌توانید سجاف را از پارچه همرنگ ظریف تر و یا آستری ببرید.  ۳- لبه پایینی سجاف  را پاکدوزی کنید.  ۴- سجاف را با یک لایی سبک پوشش دهید.  ۵- خط پهلوی سجاف جلو و پشت را بدوزید .  ۶- روی پارچه سجاف را به روی پارچه دامن یا شلوار گذاشته و در خط درز کمر با سنجاق محکم کنید. سپس کوک زده و چرخکاری کنید
نکته مهم اینکه حتماً درزهای پهلوی سجاف و دامن برروی هم قرار گیرند) و در انتها در محل دوخت زیپ دو سر سجاف پس دوزی شود.
دوخت نوار کمر به کمر دامن با نوار گروگرین
‌در این روش بجای سجاف از نوار گروگرین استفاده می‌شود هم باعث مقاومت و نیز باعث استحکام نوار کمر می‌شود و در ضمن باعث می‌شود که نوار کمر ضخیم و کلفت نشود معمولاً این روش دوخت برای پارچه‌‌های کلفت مناسب است. نوار کمر را بصورت یک لا حتماً از راستای پارچه ببرید عرض نوار کمر مساوی با پهنای دلخواه کمر به اضافه زاپاس دوخت در دو طـرف نوار کـمر است طول نـوار کـمر مساوی بـاندازه دور کـمـر  ( مثل تمام کمرها) به اضافه مقداری اضافه درز  برای برای جا دوخت در دو سر نوار کمر درنظر گرفته می‌شود. بهتر استcm  ۴ برای روی همگرد به سرنوار کمر اضافه شود که cm3 آن در قسمت جای دگمه وcm  ۱ آن سردیگر نوار کمر توجه داشته باشید که چنانچه در انتهای کمر که به عنوان روی همگرد در نظر می‌گیریم برای نوار گروگرین نیز اضافه کنید. لایی چسبان را با عرض و طول مساوی نوار کمر ببرید و آن را سمت پشت پارچه نوار کمر بچسبانید .  ۱- نوار گروگرین را روی نوار کمر قرار داده و دوخت بزنید و دو انتهای نوار گروگرین را با دو انتهای کمر جفت کنید.  ۲- نوار و اضافه درز را به سمت بالا برگردانید و اتو کنید برای دوخت در انتهای نوار کمر آن را به سمت روی پارچه نوار کمر از خط لبه نوارگروگرین تاکنید بطوریکه نوار ۱ الیmm  ۲ زیر خط تا قرار بگیرد و از سمت روی دامن دیده نشود.
دوخت به روش ساده 5 - تصویر 2
دوخت کمر منحنی و طرح دار   به کمر دامن
این مدل کمر بصورت تزیینی و حداقل پهنای آنcm  ۵ است عرض و شکل این نوع کمر ایجاب می‌کند که سجاف آن نیز از جنس خود پارچه باشد پس بهتر است که جنس پارچه این مدل کمی لطیف باشد. برای شروع از الگو اصلی دامن یا شلوار استفاده کرده از خط کمر به اندازه پهنای دلخواه از سمت پهلو و قسمت مرکزی پایین آمده علامت می‌زنیم و این دو نقطه را با یک خط منحنی به یکدیگر وصل می‌کنیم مقدار عرضی که برای پهنای کمر انتخاب کرده اید از الگوی اصلی جدا کرده و برش دهید و ساسون ها را در آن منطقه حتماً روی الگو ببندید و مابقی انتهای ساسونها را روی پارچه می‌بندیم ( در شماره قبل مبحث کمر را شروع کردیم و توضیحاتی در مورد کمر و کمر راست داده شد و چون بحث گسترده ای دارد لازم دانستیم که بحث را ادامه دهیم) عرض و شکل این کمر ایجاب می‌کند که سجاف آن را بطور جداگانه برش بدهید و هر دو قسمت یعنی رویه کار و سجاف حتماً باید با یک لایی لطیف پوشش داده شوند ( بدلیل منحنی بودن کمر) سپس در قسمت کمر سجاف و رویه با هم دوخت زده و حتما زاپاس درز را کلیپ زده ( مثلثهای کوچک در قسمت درز به زاپاس زده می‌شود) تا قشنگ تر منحنی کمر دیده شود. در قسمت پایین خط برش کمر دوم اگر انتهای ساسونها روی پارچه باقی مانده ساسون ها را دوخت می‌زنیم و سپس اتو کرده و بطرف قسمت مرکزی بدن خوابانده در قسمت کمر درزهای پهلو را دوخت زده و درز قسمت پهلو را بطرفین باز کرده و اتو می‌زنیم.

 دوخت به روش ساده 5 - تصویر 3 دوخت به روش ساده 5 - تصویر 4

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>